Uczelnia dostępna
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie jest uczelnią kościelną finansowaną na zasadach uczelni publicznych. Swoją działalność naukowo-dydaktyczną prowadzi na sześciu wydziałach: Filozoficznym, Historii i Dziedzictwa Kulturowego, Nauk Społecznych, Teologicznym, Prawa Kanonicznego i zamiejscowym - Teologicznym Sekcja w Tarnowie.
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie znajduje się w Krakowie przy:
- Franciszkańskiej 1,
- Bernardyńskiej 3,
- Kanoniczej 9,
- Sławkowskiej 32,
- Grodzkiej 40,
- Bobrzyńskiego 10.
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie jest otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. W związku z tym na uczelni powołano Pełnomocnika Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Na uczelni działa również Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami (bon.upjp2.edu.pl), które prowadzi szereg działań na rzecz wszystkich studentów z niepełnosprawnościami. Między innymi zapewnia w miarę możliwości dostęp do odpowiedniego sprzętu ułatwiającego nabywanie wiedzy, udziela wsparcia w rozwiązywaniu bieżących problemów związanych ze studiowaniem, organizuje porady psychologiczne, spotkania z doradcą zawodowym, warsztaty czy szkolenia.
Szkolenia dedykowane są kadrze Uniwersyteckiej. Do tej pory zrealizowano następujące szkolenia:
- Wsparcie studentów z niepełnosprawnościami;
- Wsparcie studentów z zaburzeniami i chorobami psychicznymi;
- Wsparcie studentów z Zespołem Aspergera.
Na mocy Uchwały nr 188/2019 Senatu UPJPII z dnia 23 września 2019 r. powstało Zrzeszenie Na Rzecz Studentów z Niepełnosprawnościami UPJPII im . Marty Dąbkowskiej, które dba o interesy studentów, doktorantów z niepełnosprawnościami poprzez wspieranie ich rozwoju na płaszczyźnie uczelnianej oraz pozauczelnianej poprzez między innymi: opiniowanie spraw dotyczących tematyki osób z niepełnosprawnościami, podnoszenie świadomości całej wspólnoty akademickiej na temat potrzeb osób zmagających się z niepełnosprawnością, wspieranie Uniwersytetu w realizacji zadań związanych ze stwarzaniem studentom i doktorantom, będącymi osobami z niepełnosprawnością warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia.
W 2019 roku Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie otrzymał dofinansowanie na realizację działań dotyczących zwiększenia dostępności Uczelni dla osób z niepełnosprawnościami w ramach konkursu "Uczelnia Dostępna". Projekt „Uczelnia bez barier” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Oś Priorytetowa III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych. Celem projektu jest likwidacja barier w dostępie do kształcenia na poziomie wyższym na UPJPII przez wdrożenie zmian organizacyjnych i podniesienie świadomości i kompetencji kadry uczelni w zakresie niepełnosprawności, realizację działań mających na celu zapewnienie przez uczelnię dostępności komunikacyjnej, dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (narzędzi informatycznych, procedur i regulaminów odnoszących się do procesu dydaktycznego oraz realizacje działań z zakresu dostępności architektonicznej (https://uczelniabezbarier.upjp2.edu.pl/ ).
W ramach poszerzania oferty Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami rozpoczęło działalność Interdyscyplinarne Centrum Poradnictwa. Oferta ICP skierowana jest do studentów, doktorantów, pracowników, rodzin i wszystkich osób, które mają potrzebę uzyskania porady.
Działając na rzecz osób z niepełnosprawnościami, a także ze szczególnymi potrzebami na UPJPII powołano Koordynatora ds. Dostępności, dr hab. Ewę Gurbę, prof. UPJPII oraz utworzono Zespół ds. Dostępności, którzy wspólnie dbają o dostępność Uczelni. Do zadań Koordynatora należy między innymi: monitorowanie działalności Uczelni w zakresie zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, przygotowanie i koordynacja wdrożenia planu działania na rzecz poprawy zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, opiniowanie rozwiązań z zakresu dostępności.
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie zobowiązał się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do głównej strony uczelni (upjp2.edu.pl ) oraz jej podstron (upjp2.edu.pl/deklaracja-dostepnosci). Strony internetowe posiadają podstawowe dogodności dla osób z niepełnosprawnościami tj. wersja kontrastowa, zmiana rozmiaru czcionki czy tłumacz języka migowego online. Niestety strona internetowa jest tylko częściowo zgodna z wspomnianą wyżej ustawą o dostępności. Trwają prace nad ułatwieniem pełnej dostępności do materiałów znajdujących się na stronach internetowych dla osób z niepełnosprawnościami.
Dostępność architektoniczna została opisana dla każdego z budynków Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
- Budynek dydaktyczny i administracyjny przy ul. Franciszkańskiej 1, 31-004 Kraków
- Do budynku prowadzi 1 wejście główne od ul. Franciszkańskiej, wejście bez schodów, umożliwiające wjazd osobom na wózkach. Wejście dla osób poruszających się na wózkach do sal dydaktycznych 39 a, 39 b i 40 znajduje się od ul. Brackiej. Wejście jest zamykane na klucz udostępniany przez portiera.
- Portiernia znajduje się po lewej stronie od wejścia głównego. Wysokość okienka może utrudniać kontakt osobie poruszającej się na wózku.
- Po prawej stronie od wejścia znajduje się winda, dzięki której piętro I i II Budynku jest dostępne dla osób poruszających się na wózku.
- Na parterze znajdują się biura MSJO i sala 015 częściowo dostępne (jeden stopień). Osoba na wózku musi skorzystać ze składanego podjazdu znajdującego się na portierni.
- Na parterze po lewej stronie dziedzińca znajduje się wejście do Sali dydaktycznej 017. Wejście jest dostępne, Utrudnieniem jest niski 2 cm próg.
- Na dziedzińcu znajduje się wejście do tzw. Oficyny – niedostępnej architektonicznie części budynku. Do wejścia prowadzą schody, które można pokonać dzięki składanej rampie podjazdowej (po wcześniejszym poinformowaniu o takiej potrzebie). Umożliwia to dostanie się do sali dydaktycznej znajdującej się na parterze. Do sal na I, II i III piętrze prowadzą wąskie schody. Nie ma możliwości dostania się do w/w części budynku przez osoby poruszające się na wózku. Nie ma możliwości zamontowania platformy przyschodowej. Uczelnia zapewnia alternatywę dla studentów w postaci realizowania zajęć dydaktycznych w dostępnych architektonicznie salach dydaktycznych.
- Wejście do siłowni w której odbywają się zajęcia z wychowania fizycznego znajduje się w podziemiach budynku i jest niedostępne dla osób poruszających się na wózku oraz z trudnościami w poruszaniu, prowadzą do niego kręte i wąskie schody. Alternatywą dla studentów są zajęcia z wychowania fizycznego na hali sportowej oraz basenie,
a także zajęcia indywidualne. - W budynku w podziemiach znajduje się Kaplica Jana Pawła II. Wejście do kaplicy jest niedostępne.
- Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się na II piętrze, przy klatce schodowej.
- Przed budynkiem ani na dziedzińcu budynku nie ma miejsc parkingowych dla osób
z niepełnosprawnościami. - Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
- W budynku znajduje się jedna pętla indukcyjna znajdująca się w sali 232 na II piętrze oraz pętle przenośne używane w razie potrzeby.
- W recepcji i w każdym innym miejscu można skorzystać z tłumacza polskiego języka migowego (PJM) online. Usługa jest dostępna w godzinach pracy uczelni. Usługa jest bezpłatna dla osób niesłyszących.
- W budynku znajdują się niewielkie progi na korytarzach.
- Schody posiadają tylko jedną poręcz i są śliskie. Nie posiadają oznaczeń dla osób niewidomych i niedowidzących oraz powłok antypoślizgowych.
- Niektóre drzwi składają się z dwóch skrzydeł. Otwarcie drugiego skrzydła umożliwia swobodny przejazd osobie na wózku. Osoba na wózku nie jest w stanie sama otworzyć drugiego skrzydła.
- Sala 231 jest niedostępna, ma za wąskie drzwi.
- Przy salach dydaktycznych 39 a, 39 b, 40 znajduje się niedostępna toaleta, osoba z niepełnosprawnością musi wyjechać na zewnątrz budynku wjechać wejście od ul. Franciszkańskiej i wyjechać windą na II piętro, gdzie znajduje się dostępna toaleta.
- Większość etykiet sal dydaktycznych jest opisana w Braillu.
Zdj. 1. Wejście do budynku przy ul. Franciszkańskiej 1
Zdj. 2. Drzwi prowadzące do MSJO i sali 015, do pokonania stopnia dostępny jest składany podjazd.
Zdj. 3. Winda w budynku przy ul. Franciszkańskiej 1
Zdj. 4. Toaleta na II piętrze dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami
Zdj. 5. Korytarze w budynku przy ul. Franciszkańskiej 1 umożliwiają poruszanie się na wózku osobą z niepełnosprawnościami
- Budynek administracyjny i dydaktyczny przy ul. Bernardyńskiej 3, 31-069 Kraków
- Do budynku prowadzi 1 wejście główne od ul. Bernardyńskiej. Do wejścia prowadzą kamienne schody, które osoba poruszająca się na wózku może przebyć jedynie z pomocą drugiej osoby i rampy podjazdowej. Alternatywą jest wejście do budynku od strony parkingu do którego prowadzi zamykana automatycznie brama. Brama otwierana jest przez portiera na wezwanie (dzwonek).
- Wejście do budynku od strony parkingu prowadzi bezpośrednio do windy, która prowadzi na wszystkie piętra budynku.
- Portiernia znajduje się na parterze na wprost wyjścia z szybu windowego.
- Na parkingu nie ma miejsc parkingowych oznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami
- Do sal dydaktycznych znajdujących się na skrzydłach budynku znajdują się kilkustopniowe schody, które można pokonać za pomocą składanych ramp podjazdowych.
- Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
- W budynku znajduje się przenośna pętla indukcyjna.
- W recepcji i w każdym innym miejscu można skorzystać z tłumacza polskiego języka migowego (PJM) online. Usługa jest dostępna w godzinach pracy urzędu. Usługa jest bezpłatna dla osób głuchych.
- Etykiety sale dydaktycznych nie mają opisów w Braillu, tabliczki nie mają tekstu powiększonego i kontrastu.
- Nie ma oznaczeń dla osób niewidomych i niedowidzących.
- Schody posiadają tylko jedną poręcz, nie ma oznaczeń dla osób niewidomych i niedowidzących oraz powłok antypoślizgowych.
- Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się na parterze przy portierni.
Zdj. 6. Winda w budynku przy ul. Bernardyńskiej 3
Zdj. 7. Toaleta w budynku przy ul. Bernardyńskiej 3
Zdj. 8. Korytarze ułatwiające poruszanie się osobom na wózku przy ul. Bernardyńskiej 3
Zdj. 9. Rampa podjazdowa przy jednej z sal w budynku przy ul. Bernardyńskiej 3
Zdj. 10. Przenośna pętla indukcyjna
- Biblioteka Główna UPJPII, ul. Bobrzyńskiego 10, 30-348 Kraków
- Do budynku prowadzi 1 wejście główne (drzwi na fotokomórkę automatycznie otwierane).
- Dojazd od komunikacji miejskiej do wejścia głównego jest utrudniony (kostka brukowa, jeden schód).
- W budynku znajduje się duża winda prowadząca na wszystkie poziomy. Przyciski pięter mają oznaczenia alfabetem Braille'a oraz informację dźwiękową gdzie znajduje się winda i gdzie jedzie.
- Portiernia znajduje się na przeciwko drzwi wejściowych, po lewej stronie znajduje się
- Na parkingu brak miejsc parkingowych oznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami.
- Aula ma wyznaczone miejsca dla osób niepełnosprawnych, ale nie ma możliwości zjazdu pod mównicę jak i wyjazdu na mównicę (schody).
- Na obszarze czytelni (w katalogu jak i w obszarze wolnego dostępu) znajdują się wyznaczone miejsca przy ławkach dla osób z niepełnosprawnościami (wyższe stoliki).
- Na parterze znajduje się wystawa, która posiada pełne oznaczenia dla osób niepełnosprawnych (informację dźwiękową, fakturowe oznaczenia nawierzchni).
- Schody posiadają poręcz. Nie posiadają oznaczeń dla osób niewidomych i niedowidzących, ale posiadają powłoki anytypoślizgowe.
- Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
- W budynku znajdują się 3 toalety dla osób z niepełnosprawnościami.
- Pomieszczenia nie posiadają opisów w Braillu, tabliczki nie mają tekstu powiększonego i kontrastu.
- Brak pętli indukcyjnych.
- Budynek administracyjny przy ul. Kanoniczej 9, 31-002 Kraków
- Do budynku prowadzi 1 wejście główne od ul. Kanoniczej. Przed wejściem do budynku brak schodów - możliwość wjazdu na wózku do budynku.
Za drzwiami wejściowymi znajduje się jeden stopień (możliwość użycia rampy podjazdowej, która znajduje się u portiera). Wejście jest zamykane na klucz przez portiera. - Portiernia znajduje się po prawej stronie od wejścia głównego. Wysokość okienka może utrudniać kontakt osobie poruszającej się na wózku.
- Budynek nie posiada windy.
- Nie ma możliwości dostania się do pozostałej części budynku (za wyjątkiem części parteru) przez osoby poruszające się na wózku.
- Schody są niedostępne.
- Budynek nie posiada toalety dla osób z niepełnosprawnościami.
- Brak pętli indukcyjnych.
- Brak oznaczeń dla osób niewidomych i niedowidzących.
- Alternatywą dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest propozycja załatwiania spraw administracyjnych w dostępnych Budynkach UPJPII.
- Budynek administracyjny i dydaktyczny przy ul. Sławkowskiej 32, 31-014 Kraków
- Do budynku prowadzi 1 wejście główne od ul. Sławkowskiej. Przed wejściem do budynku brak schodów - możliwość wjazdu na wózku do budynku. Natomiast brak możliwości dostępu na I piętro.
- Brak windy.
- Schody są niedostępne (schody na I piętro drewniane, kręte) - brak możliwości dostania się do pozostałej części budynku (za wyjątkiem części parteru) przez osoby poruszające się na wózku.
- Uczelnia użytkuje lokal na I piętrze.
- Lokal nie posiada toalety dla osób z niepełnosprawnościami.
- Brak pętli indukcyjnych.
- Brak oznaczeń dla osób niewidomych i niedowidzących.
- Alternatywą dla osób z niepełnosprawnością ruchowa jest propozycja załatwiania spraw administracyjnych w dostępnych Budynkach UPJPII oraz ustalanie zajęć dydaktycznych w salach dostępnych architektonicznie.
- Budynek administracyjny przy ul. Grodzkiej 40, 31-044 Kraków
- Do budynku prowadzi 1 wejście główne od ul. Grodzkiej.
- Schody są niedostępne.
- Brak windy.
- Uczelnia użytkuje lokal na I piętrze.
- Lokal nie posiada toalety dla osób z niepełnosprawnościami.
- Brak pętli indukcyjnych.
- Brak oznaczeń dla osób niewidomych i niedowidzących.
- Budynek nie jest przystosowany dla osób poruszających się na wózku.
Deklaracja dostępności dostępna pod adresem: https://upjp2.edu.pl/deklaracja-dostepnosci
Inne rodzaje dostępności:
- pętle indukcyjne;
- systemy audiowizualne w salach wykładowych;
- usługa "Tłumacz Migam" - tłumacz on-line języka migowego;
- system wzywania pomocy Call-hear;
- rozwiązania dla osób niewidomych i niedowidzących, np. PlexTalk Linio Pocket - odtwarzacz ebooków, Czytak, skaner C-Pen, Eye-Pal Vision, Blaze ET, ImageReader, drukarka brajlowska, oprogramowanie (Jaws, Dolphin Screen Reader, Dolphin Screen Reader PEN, EasyReader, AbbyFineReader, SuperNowa Magnifier, ZoomText, Speech2Go);
- domofon przy bramie wjazdowej, łączący z portiernią;
- dzwonek przy wejściu do biura BONu.
Zaplanowano w ramach zwiększenia dostępności dla osób z niepełnosprawnościami zaadaptowanie pomieszczenie przy ul. Bernardyńskiej 3 na potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami, które spełni funkcję pomieszczenia do odpoczynku, a także do pracy.
Podsumowując, to uczelnia dysponuje budynkami dydaktycznymi, które są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, jednakże zwiększając zakres wsparcia oraz wychodząc naprzeciw osobom z różnymi rodzajami i stopniami niepełnosprawności konieczne są dodatkowe działania inwestycyjne.