Zasada równości szans

Zasada równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami


Zasada równości szans kobiet i mężczyzn jest jedną z podstawowych polityk horyzontalnych, obowiązujących w całej Unii Europejskiej. Ma ona podstawę prawną m.in. w dokumencie Wytyczne w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn na lata 2014-2020
https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/dokumenty/wytyczne-w-zakresie-realizacji-zasady-rownosci-szans-i-niedyskryminacji-oraz-zasady-rownosci-szans/.

W celu przybliżenia informacji na temat sposobów wdrażania powyższej zasady, został opracowany poradnik pn. „Jak realizować zasadę równości szans kobiet i mężczyzn w projektach finansowanych z funduszy europejskich 2014-2020”. Dokument ten ma na celu przybliżyć ideę równości szans kobiet i mężczyzn w funduszach unijnych i pozwala zapoznać się z praktycznymi aspektami jej realizacji w projektach i programach operacyjnych. Poradnik stanowi również realizację zapisów dokumentu Agenda działań na rzecz równości szans i niedyskryminacji w ramach funduszy unijnych 2014-2020 https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/dokumenty/agenda-dzialan-na-rzecz-rownosci-szans-i-niedyskryminacji-w-ramach-funduszy-unijnych-na-lata-2014-2020/.

W ramach planowanych do realizacji zadań w projekcie zakłada się realizację zasad równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami poprzez umożliwienie wszystkim osobom – bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę lub pochodzenie etniczne, wyznawaną religię lub światopogląd, orientację seksualną –sprawiedliwego, pełnego uczestnictwa w projekcie na jednakowych zasadach.

W zarządzaniu projektem uwzględnione zostaną zasady równości szans i kobiet i zapewnione zostanie, iż osoby  zaangażowane w realizację projektu posiadają odpowiednią wiedzę w zakresie obowiązku przestrzegania w/w zasady i potrafią stosować tę zasadę w codziennej pracy przy projekcie. Zdobycie niniejszej wiedzy odbędzie się poprzez poinformowanie os zaangażowanych w realizację projektu na temat możliwości i sposobów zastosowania zasady równości K i M w odniesieniu do projektu, a także wykonywanych
obowiązków. Zostanie zapewniona taka organizacja pracy zespołu projektowego, która umożliwi godzenie życia zawodowego z prywatnym (elastyczne godz. pracy gdy zajdzie taka potrzeba).

W ramach realizacji zasady równości szans w siedzibie zespołu projektowego zostanie utworzona Biblioteczka  z publikacjami na ww. temat.

W zakresie kadry dydaktycznej i administracyjnej objętej działaniami projektowymi proporcja pomiędzy uczestnikami projektu będzie odzwierciedlała strukturę zatrudnienia na Uczelni. Nie diagnozuje się w tej grupie barier równościowych. W równym stopniu Pracownicy Uczelni uczestniczyć będą w różnych szkoleniach, konferencjach czy spotkaniach oraz innym dedykowanym wsparciu, także z uwzględnieniem zasady niedyskryminacji ze względu na płeć.

Z uwagi na redukcję obciążenia obowiązkami kadry dydaktycznej i administracyjnej Uczelni należy dostosować odpowiednio harmonogram realizacji wsparcia, tak aby była możliwość aby zajęcia odbywały się w różnych porach, więcej niż jednym terminie, aby każdy zainteresowany mógł wybrać dla siebie dogodną datę, z uwagi na możliwą kolidację z innymi obowiązkami zawodowymi.

Uczelnia dysponuje budynkami dydaktycznymi, które są dostosowane do potrzeb ON, jednak zwiększając zakres wsparcia oraz wychodząc naprzeciw osobom z różnymi rodzajami i stopniami niepełnosprawności konieczne są dodatkowe działania inwestycyjne.

W procesie komunikacji użyty będzie język uwzględniający podział na płeć. Zagwarantowane będzie podawanie niedyskryminujących przykładów dot. płci, rasy, niepełnosprawności. Zapewnione będą warunki infrastrukturalne umożliwiające dostęp do wsparcia dla ON. W trakcie zajęć uczestnicy będą  równym stopniu dopuszczani i zachęcani do formułowania na form swoich opinii, poglądów, wystąpień publicznych, udziału w dyskusji.

Harmonogram planowanego wsparcia będzie uwzględniał zasadę godzenia życia prywatnego i zawodowego.

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadzasz się na to? :)

Zapisano