Szkolenie „Finanse publiczne. Podstawy rachunkowości. Budżetowanie i kontroling”

18.10.2022 Komunikaty

W dniach 13 – 14 października 2022 roku poprzez platformę MS Teams odbyło się szkolenie w ramach Zadania 6 - "Podniesienie kompetencji kadry zarządzającej i administracyjnej Uczelni" Programu pt. „Skonsolidowany Plan Rozwoju UPJPII” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój numer i nazwa Osi priorytetowej: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, numer i nazwa Działania: 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym, na podstawie umowy o dofinansowanie nr POWR.03.05.00-00-Z104/17-00 pod tytułem „Finanse publiczne. Podstawy rachunkowości. Budżetowanie i kontroling”, które poprowadziła Barbarę Kuśnierska. W szkoleniu wzięło udział 11 osób reprezentujących kadrę administracyjną i zarządczą.

Podczas szkolenia zostały poruszone następujące tematy:

• Podstawowe informacje z zakresu finansów publicznych.  Uczelnie akademickie i zawodowe.  Aktualny stan prawny funkcjonowania uczelni w kontekście przychodów i kosztów uczelni;
  • Subwencje i dotacje w sektorze publicznym. Subwencja i algorytm podziału subwencji. Czynniki determinujące wysokość finansowania;
  • Rada uczelni w strukturach uczelni w zakresie związanym z gospodarką finansową;
  • Przychody uczelni w świetle ustawy 2.0.;
  • Źródła finansowania uczelni;
  • Finansowanie inwestycji w zakresie działalności naukowej, finansowanie utrzymania narodowego potencjału badawczego;
  • Definicja i zasady klasyfikacji majątku trwałego;
  • Procedury postępowania w przypadku środków trwałych w budowie;
  • Zasady księgowania środków trwałych. Wyceny środków trwałych;
  • Tworzenie budżetów zadaniowych. Koszty i wydatki;
  • Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Obowiązki głównego księgowego.